نرم‌افزارهای مناسب اندازه‌گیری تحقق اهداف سازمان

چگونه اهداف سازمان خود را در ذهن همه کارکنان نهادینه کنیم؟

به روز می‌شود

این روزها دورکاری یکی از دغدغه‌های اصلی همه کسب‌وکار‌ها شده است. فرض کنید کسب‌وکارشما قرار است کاملا دورکار باشد مهمترین دغدغه شما احتمالا داشتن یک فرهنگ مشترک کاری بین کارکنان و وابستگی سازمانی خواهد بود. چگونه می‌توانید بین افراد مجزا از هم که شاید فقط گاهی همدیگر را دیده‌اند اشتیاق تیمی کارکردن را به وجود آورید؟

راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد که یکی از آن‌ها راه حل شناخته شده OKR (Objective & Key Results )  است . در ادامه این چارچوب هدف‌گذاری سازمانی را بیشتر معرفی می کنیم

OKR چیست و به چه کار می‌آید؟

اهداف و نتایج کلیدی (OKR) چارچوبی برای تعیین هدف است که به سازمان‌ها کمک می کند اهداف  یا مقاصد  خود را تعریف کنند و سپس نتیجه را در میزان رسیدن به هدف، ردیابی کنند. در این چارچوب میزان پیشرفت به سوی هدف، روزانه اندازه گیری می‌شود به جای آنکه هر ماه پیشرفت کارکنان  بررسی شود.

OKR از دهه 1970 وجود داشته است. این مفهوم توسط اندی گروو ایجاد شد ، اما توسط جان دوئر ، که یکی از اولین سرمایه گذاران گوگل بود، رایج شد. OKR به سرعت مورد توجه گوگل قرار گرفت و از آن زمان کمپانی‌هایی مانند LinkedIn ، Twitter ، Dropbox ، Spotify ، AirBnB و Uber نیز این روند را دنبال کردند.

فرمول OKR جان دوئر برای تعیین هدف ، “آنچه می خواهم انجام دهم” و نتایج کلیدی ، “چگونگی انجام این کار” است. بنابراین ، با OKR ، هدف فقط چیزی نیست که شما می خواهید به آن برسید. ابلکه باید  شامل راهی برای اندازه گیری موفقیت نیز باشد. OKR که توسط شرکت‌های فناوری پذیرفته شده است ، می تواند به این مشاغل کمک کند تا در یک صنعت پویا که  با سرعت و همیشه در حال تغییر است، در مسیر درست خود قرار بگیرند، در حالی که هنوز نوآوری را تشویق می کنند.

OKR از یک هدف یا چشم انداز روشن پشتیبانی می کند و  باید قابل اندازه گیری ، انعطاف پذیر و  شفافیت باشد. این اهداف به طور معمول توسط رهبری سازمان ایجاد می‌شوند هدف سازمان از مشخص کردن OKR نباید بررسی عملکرد باشد و هرگز به جبران خسارت یا بررسی عملکرد وابسته نیستند. در نهایت، OKR ها به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا اهدافی بلندپروازانه برای خود تعیین کنند، و سپس برای دستیابی به نتایج  متناسب با آن اهداف در طول سه ماه کاری متمرکز شوند.

OKR در مقایسه با KPI

آدا چن رخی ، بنیانگذار و COO از NoteJoy ، می گوید OKR ها و KPI ها (شاخص های کلیدی عملکرد) از نظر ظاهری مشابه هستند، اما KPI برای اندازه گیری “سلامت ابتکار کسب‌و‌کار” در نظر گرفته شده است. او می گوید KPI ها بیشتر شبیه داشبوردهای اطلاعاتی  هستند و “براساس گزارشات اندازه گیری می‌شوند و چاشنی هدف در آن‌ها کمرنگ‌ است.

پیت زابروسکی ، بنیانگذار BestVPN ، می گوید: “اگر چه از KPI و هم از OKR به عنوان شاخص عملکرد استفاده می‌شود ، اما می‌توان از OKR به عنوان یک KPI تکامل یافته یاد کرد، زیرا با نتایج کمی قابل مقایسه هستند.”

نیازی نیست که KPI ها را به نفع  OKR کنار بگذارید ، اما باید تفاوت بین این دو را درک کنید. OKR ها فعالیت‌هایی که با اهداف کسب‌وکار گره خورده‌اند مربوط می‌شوند  از طرف دیگر KPI ها می توانند مستقیماً به کارهای روزمره یک کارمند گره خورده باشند

چگونه OKR ها را به‌کار ببریم؟

بن بروباکر-زهر ، بنیانگذار Meddo ، میگوید OKR ها “ساده و انعطاف پذیر” هستند که بسته به نحوه اجرای آنها در سازمان شما می توانند خوب یا بد باشند. 

باید از مدیریت “تنظیم کنید و آن را فراموش کنید”  اجتناب کنید  – OKR ها باید با اهداف کسب و کار و ابتکارات سازمانی همسو باشند، با چک های منظم برای ارزیابی پیشرفت در سه ماهه آینده کسب‌وکار.

اگر از OKR ها درست استفاده شود می‌توانند بسیار موثر باشند.اطمینان حاصل کنید که اهداف سازمانی به شیوه‌ای روشن، قابل پاسخگویی و قابل اندازه‌گیری تعریف شده‌اند. در غیر این صورت  OKR  ها به شاخص هایی شخصی، مبهم و غیر مفید تبدیل می‌شوند.

OKR ها معمولاً شامل سه تا پنج هدف سطح بالا هستند ، به همراه سه تا پنج نتیجه اصلی قابل اندازه‌گیری برای هر هدف. حتی در بزرگترین سازمان‌ها نیز هرگز توصیه نمی‌شود که بیش از پنج OKR در یک زمان داشته باشید. برای تیم‌ها و سازمان‌های کوچکتر ، بهتر است تعداد هدف‌ها بیش از سه تا نباشد.  پس از تعیین اهداف خود ، پیشرفت هر نتیجه کلیدی را به صورت جداگانه پیگیری کرده و در طول سه ماه پیش رو به دائما به آن‌ها مراجعه کنید.

در همه کسب‌و‌کارها،OKR ابزاری مفید برای هدایت پروژه‌ها و ابتکارات است زیرا وقتی طرحی مطرح می‌شود که در این سه ماه در OKR ما قرار نمی‌گیرد، باید تصمیم بگیریم که آیا می‌خواهیم آن را اضافه کنیم که در این صورت یا باید کار دیگری را از اولویت خارج کنیم، یا باید به این پروژه نه بگوییم.

به کمک OKR  تیم خود را به تعیین اهداف سخت و بلند پروازانه ترغیب می‌کنید. با این وجود، تأکید بر این نکته مهم است که نتیجه OKR ها نباید تأثیر منفی بر بررسی عملکرد  یا امنیت شغلی داشته باشد.

نرم افزارهایی که به کمک آن‌ها می‌توان پیشرفت سازمان را در رسیدن به اهداف OKR ها مشاهده کرد

اردیبهشت 22, 1400

0 پاسخ به "نرم‌افزارهای مناسب اندازه‌گیری تحقق اهداف سازمان"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به "موسسه توسعه مدیریت و فن مدیران عصر نادین اندیشه ( معنا )" است. © 2021

منوهای نصب در پنل مدیریت

اگر بسته خرید شما شامل یکی از کتاب‌های معنا است، با وارد کردن کد تخفیف" کتاب معنا" از ارسال رایگان بهره‌مند شوید
This is default text for notification bar