چه کنیم تیم‌های مجازی خوب کار کنند؟

تصویر جلد کتاب چه کنیم تا تیم‌های مجازی خوب کار کنند

چه کنیم تیم‌های مجازی خوب کار کنند؟

مدیریت و توانمند‌سازی تیم مجازی تا در زمان دورکاری موفق عمل کند

چه کنیم تیم‌های مجازی خوب کار کنند؟

نویسنده: رابرت گلیزر

مترجم: سوسن کی‌احمدی | کینوش عمادی

آغاز همه‌گیری کوید 19 بود. ما هم مثل همه کسب‌وکارها مجبور بودیم کار را از خانه ادامه دهیم. تیم بزرگی نبودیم حدود 20 نفر و کلیه بسترهای کاریمان هم دیجیتال بود. برنامه مدیریت پروژه آنلاین خوبی داشتیم؛ بچه‌ها قبل از کوید هم تمام وظایف خود را از طریق همین برنامه از مدیرشان دریافت می‌کردند و گزارش‌های انجام کار را هم در همان‌جا می‌نوشتند. به نظر می‌رسید کوید 19 نمی‌تواند تهدید بزرگی برای شرکت کوچک ما محسوب شود.

ما دورکار شدیم!

در همان روزهای اول خانه‌نشینی، متوجه شدم کارها به خوبی پیش نمی‌رود. همه ناراضی بودند، مدیران از دردسترس نبودن کارکنان و کارکنان از این‌که «همه کارها بر دوش من‌ افتاده و هیچ کس حواسش به کار نیست« گله می‌کردند.

از برنامه عقب بودیم  و من نمی‌فهمیدم چرا چنین اتفاقی افتاده است. گروهی تلگرامی تشکیل دادم و از همه بچه‌ها در همه بخش‌ها خواستم هر روز صبح درست مانند وقتی‌که به محل کار مراجعه می‌کنند هم زمان با شروع کارشان به دوستانشان در گروه ورودشان را اعلام کرده همه گفتگوهای کاری را درهمان گروه انجام دهند. آخر وقت هم وقتی می‌خواستند کارشان را پایان دهند از دوستانشان در گروه خداحافظی کنند. گرچه در ابتدا همه فکر می‌کردند این پیشنهاد برای محاسبه ساعت‌های حضورشان است اما به زودی فضای کاری متفاوت شد. همه شاهد کار کردن و تلاش همکارانشان بودند. شوخی‌های کاری به گروه راه پیدا کرد و ما دوباره همان تیم قبلی شدیم.

دغدغه دورکاری موثر اما برای من هنوز به شکل مساله‌ای حل ناشده باقی ماند.

 بسیاری از کسب‌وکارها فکر می‌کنند راه‌اندازی بستری نرم‌افزاری که بتوان از طریق آن ارتباط بین کارمندان را حفظ کرد، تنها پیش‌نیاز داشتن تیم دورکار است. و در میان همین کسب‌وکارها نیز آشنایی خوبی با بسترهای مورد نیاز وجود ندارد.

برخلاف آنچه به نظر می‌رسد، دورکاری و مدیریت تیم‌های مجازی‌ای که بتوانند از راه دور با همان انگیزه و دغدغه‌های مثبت گذشته کار کنند بسیار کار سختی است.

گلیزر در کتاب «چه کنیم تیم‌های مجازی خوب کار کنند؟» که به ظاهر در باب دورکاری است شیوه‌هایی برای موثر کارکردن در عصر جدید ارائه می‌کند. شیوه‌هایی که بیش از آنکه به ابزار دیجیتال متکی باشد به اهمیت اهداف و ارزش‌های سازمانی مشترک متکی است. گرچه به خوبی نشان می‌دهد چگونه ابزار به شفاف شدن این اهداف و ارزش‌ها کمک خواهد کرد؛ اما خواننده کتاب خیلی زود متوجه می‌شود شیوه‌های گلیزر برای موثر کارکردن در همه شرایط ازجمله شرایط دورکار، مفید است و دغدغه دورکاری موثر را برای مدیرانی امثال من به خوبی کاهش می‌دهد.

نثر روان و بی تکلف کتاب، به همراه مثال‌های مختلفی از تجربه واقعی نویسنده در مدیریت یک کسب‌وکار کاملا دور‌کار نیز ارزش کتاب را دوچندان می‌کند.

کینوش عمادی، مترجم

رابرت گلیزر نویسنده کتاب چه کنیم تیم‌های مجازی خوب کار کنند

رابرت گلیزر

نویسنده

 موسس و مدیر عامل شرکت دورکار اکسلریشین پارتنرز که توسط موسسه‌های اینک، فورچون و گلاس‌در، به عنوان «بهترین محل برای کار کردن» شناخته شده است. همچنین نویسنده کتاب «بالاتر رفتن» کتاب پرفروش وال‌استریت‌ژورنال و یواس‌ای تودی

کینوش عمادی مترجم کتاب چه کنیم تیم‌های مجازی خوب کار کنند

کینوش عمادی

مترجم

کینوش عمادی دانش‌آموخته جامعه‌شناسی است و  در 20 سال گذشته مشغول مدیریت و توسعه محصولات و  کسب‌وکار‌های دیجیتال بوده است.

«رابرت گلیزر بیش از یک دهه، سازمانی را به صورت دورکار و با عملکرد بالا اداره کرده است. با کتاب «چه کنیم تیم‌های مجازی خوب کار کنند؟»، نکات کلیدیِ ضروری برای ایجاد شرکت دورکار در سطح استانداردهای جهانی را در اختیار شما قرار می‌دهد.»
کیت فرازی نویسنده کتاب پر فروش نیویورک تایمز
کیت فرازی
نویسنده کتاب پرفروش نیویورک تایمز با عنوان «هیچ وقت تک خوری نکن»

می‌خواهید حامی فرهنگی کتاب معنا باشید؟

به دنبال خرید عمده کتاب هستید؟

نشر کتاب معنا این امکان را برای افراد، سازمان‌ها و موسسات فراهم نموده است تا بتوانند کتاب مورد نظر خود را با لوگو و مقدمه خودشان خریداری کنند.

اگر می‌خواهید حامی فرهنگی کتاب معنا باشید

0 پاسخ به "چه کنیم تیم‌های مجازی خوب کار کنند؟"

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به "موسسه توسعه مدیریت و فن مدیران عصر نادین اندیشه ( معنا )" است. © 2021

منوهای نصب در پنل مدیریت

اگر بسته خرید شما شامل یکی از کتاب‌های معنا است، با وارد کردن کد تخفیف" کتاب معنا" از ارسال رایگان بهره‌مند شوید
This is default text for notification bar